Підписатися на розсилку


Торгові марки

Світова економіка розвивається в напрямку збільшення обсягів виробництва і розширення асортименту товарів та послуг. Збільшується і кількість самих виробників, оскільки в світові економічні процеси активно залучаються країни з перехідною економікою, в тому числі і Україна. Серед такої кількості товарів споживачу неважко розгубитися, втратити орієнтири, а визначитись з кращим для себе товаром стає все складніше. Тому компанії-виробники вимушені виокремлювати свою продукцію серед масиву іншої подібної продукції за допомогою різноманітних засобів індивідуалізації товарів та послуг, тобто надавати їм певних ознак, особливостей, котрі дозволяють споживачу відрізнити їх товар і купити саме його. До таких засобів індивідуалізації теорія і практика права інтелектуальної власності відносить торгові марки (Trademark), знаки обслуговування, зазначення походження товарів, фірмові (комерційні) найменування.

Закон України "Про захист прав на знаки для товарів та послуг” використовує для позначення торгових марок, знаків обслуговування, логотипів, брендів єдиний нормативно-правовий термін – "знак для товарів та послуг".

Відповідно до цього закону, знак для товаров та послуг - це позначення, за яким товари і послуги одних осіб відрізняються від однорідних товарів і послуг інших осіб. Для надання правової охорони за цим законом товарний знак повинен мати дистинктивні або розрізняльні можливості, бути відмітним серед інших знаків, відомих імен та фірмових найменувань, не суперечити принципам гуманності та моралі, не імітувати  державні герби, прапори та інші державні символи, а також відповідати низці інших критеріїв.

В Україні діє добровільний заявочний принцип реєстрації товарних знаків. Це означає , що власником товарного знаку стає та фізична чи юридична особа, яка першою подала заявку на реєстрацію в Відомство (Український інститут промислової власності, що діє в системі Державного департаменту інтелектуальної власності Міністерства освіти і науки України). Навіть якщо ця особа не має жодного відношення до створення і використання цього знаку, він все одно буде зареєстрований  на її ім‛я, а реальному власнику знака доведеться через тривалі судові процедури доводити  свою першість і відстоювати свою власність і то без однозначної впевненості в своїй перемозі.

Переваги державної реєстрації торгової марки очевидні і не підлягають сумніву. До основних з них можна віднести наступні:

 • виключне право власності на будь-яке (графічне, словесне, комбіноване) позначення для товарів та послуг, підтверджене Свідоцтвом;
 • право використовувати зареєстрований знак будь-яким способом - розміщувати його на продукції, упаковці, застосовувати під час пропонування товарів і послуг, в рекламі, діловій документації;
 • можливість передавати право використання знаку іншим особам;
 • право вимагати від інших осіб припинити використання зареєстрованого знаку та вимагати від них відшкодування завданих збитків;
 • право вимагати застосувати до порушників заходів адміністративної та кримінальної відповідальності;
 • право проставляти поруч зі знаком попереджувальне маркування  ™ (Trade Mark - знак, що реєструється)  або ® (Registered - зареєстрований знак);
 • можливість зареєструвати словесний знак як доменне ім'я в зоні .UA.
 • право перешкоджати неправомірному перетинанню кордонів України товарів, які містять  ваш знак, шляхом внесення відомостей зведень про знак в офіційний митний бюлетень, розповсюджуваний в Україні й ще 32 країнах;
 • окрім того отримання Свідоцтва  дозволить вам уникнути претензій третіх осіб, що базуються на неправомірному використанні вже вами знаку, ідентичного або схожого з іншим зареєстрованим знаком.

Порядок реєстрації торгової марки

1. Ви надсилаєте нам заповнену анкету та зразок вашої торгової марки в електронному вигляді (формат JPEG, AI, CDR).

2. Наші спеціалісти перевіряють знак на відповідність критеріям охороноздатності відповідно до Закону Україи „Про охорону прав на знаки для товарів і послуг”, підбирають класи Міжнародної класифікації товарів та послуг, в яких буде подана заявка та  визначають вартість реєстрації. На вартість реєстрації торгової марки впливає багато чинників:

 • властивості самого знаку (словесний, зображувальний чи комбінований);
 • кількість заявників, на яких буде зареєстрована марка;
 • кількість класів Міжнародної класифікації товарів та послуг, в яких поданий знак буде зареєстровано;
 • строк реєстрації торгової марки.

Тому з нашого боку можливі уточнюючі запитання та консультації. Ми можемо запропонувати вам провести попередній інформаційний пошук.

3. Ми готуємо договір про реєстрацію  торгової марки, довіреність, рахунок на оплату послуг, надсилаємо їх вам для ознайомлення та підписання і домовляємось з вами про зустріч в нашому офісі.

4. Можливі варіанти оплати вартості послуг і суми збору за реєстрацію:

 • Готівкою - ми самостійно перераховуємо суму державного збору;
 • На поточний рахунок компанії згідно виставленого рахунку;
 • З оплатою окремо вартості послуг та державного збору безпосередньо на рахунок Укрпатенту.

5. Після підписання необхідних документів та проведення розрахунків протягом 1 дня ми готуємо і подаємо заявку до Українського інституту промислової власності.

6. Через 1-1,5 місяця нам надходить Рішення про прийняття заявки до розгляду, в якому встановлюється дата пріоритету на заявлений знак для товарів і послуг. Дане рішення ми одразу пересилаємо вам.

7. Вирішальним етапом в процесі реєстрації торгової марки є кваліфікаційна експертиза, яка за звичайних умов триває приблизно півтора року. Після проведення експертизи Укрпатент видає рішення про можливість реєстрації знаку для товарів і послуг.

8. Після отримання даного Рішення необхідно оплатити державне мито за видачу Свідоцтва і збір за публікацію про реєстрацію в офіційному бюлетені.

9. Таким чином строк реєстрації становить близько 2-ох років, по закінченню яких Заявник отримує довгоочікуване Свідоцтво.


Есть вопрос, пишите сейчас

Ваше ім'я:
Електронна пошта:
Тема повідомлення:
* Повідомлення:
Що Ви бачите на картинці?:
* поля, обов'язкові до заповнення